Hakkımızda

Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Cemil ÖZGÜR serbest meslek hayatına 1946 yılında başlamıştır.

 

Firmamız 1946 yılından bugüne kadar toplam tutarı 1,5 milyar doları bulan onlarca baraj, yol, üniversite, fabrika ve bina inşaatlarını başarıyla tamamlayarak ülkemizin hizmetine sunmuştur. Cemil Özgür İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. taahhüdünü üstlendiği projelerde 17 milyon m³’den fazla baraj dolgusu, 600 km’den fazla yol inşaatı ve toplam alanı 1.000.000 m²’den fazla olan bina ve endüstriyel tesis inşaatını tamamlamıştır.

 

2013 yılı itibarı ile 102 milyon m³/yıl satış hacmine ulaşan Türkiye hazır beton sektörünün temelini Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Cemil ÖZGÜR 1974 yılında Ankara’da kurduğu 200.000 m³/yıl kapasiteli Türkiye’nin ilk hazır beton üretim ve dağıtım tesisi ile atmıştır. Yapmış olduğu bu büyük atılım ile Sayın Cemil Özgür ülke ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat sektörünün en başta gelen öncülerinden olduğunu bir kez daha göstermiştir. Firmamız bu konudaki büyük deneyimini Rusya Federasyonu’nda kurduğu Hazır Beton tesisi ile Prekast Beton İmalat tesisinde değerlendirmektedir.

 

Sayın Cemil ÖZGÜR 1970 yılında zamanının en modern teknolojisi ile üretim yapan Özgür Tuğla Fabrikalarını kurmuş, 1986 yılında modernizasyon çalışmaları kapsamında işletmeye alınan tam otomatik 2. tesis ile 230.000 Ton/yıl üretim kapasitesine ulaşan Özgür Tuğla Fabrikalarında 40’ın üzerinde ürün çeşidi ile tuğla üretimi yapılmıştır. Özgür Tuğla Fabrikalarında üretilen tuğlalar Türk Standartları normlarının çok üstündeki kalitesi ile sektörde önder olmuştur. Firmamız Tuğla sektöründe edindiği deneyimleri bugün Rusya Federasyonu’nda kurmakta olduğu Tuğla Fabrikasında değerlendirmek amacındadır.

 

Bugüne kadar dürüst ve yükselen bir çizgide sanayimize ve ekonomimize sayısız eserler kazandırmış olmanın sonucu olarak Sayın Cemil Özgür, 2002 yılında Türkiye Gelir Vergisi rekortmeni olmuştur.

 

Eğitim düzeyini yükseltmenin en önemli mesele olduğu inancıyla 1987 yılında öncelikle eğitim alma imkanı olmayan, istekli ve yetenekli gençlere destek vermek ve Bitlis’teki okulların sayısını ve kalitesini iyileştirmek amacıyla Bitlis’li bir grup iş adamı Sayın Cemil ÖZGÜR’ün öncülüğünde, Bitlis’li aydınlar ve şehrin idarecileriyle birlikte bir Vakıf kurmaya karar vererek BETAV’ı (Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı) kurmuşlardır. Vakfın Kurucu Başkanı olan Sayın Cemil ÖZGÜR 19 yıl süre ile vakıf başkanlığını yapmış olup, şu anda da Vakfın Onursal Başkanıdır. Vakıf, kuruluşundan bugüne kadar 2684 dar gelirli Bitlis’li genci eğitim giderlerini karşılayarak ülkemize kazandırmış ayrıca Bitlis’te onlarca eğitim kurumunun inşaatını tamamlamıştır.

 

2006 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi ülkemize yapmış olduğu hizmetler nedeni ile Sayın Cemil Özgür’e Devlet Üstün Hizmet Ödülü vermiştir.

 

Cemil Özgür İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ülkemizde devam eden taahhüt işlerinin yanında, bugüne kadar edindiği tecrübeler ışığında Rusya ve Fildişi Sahili’nde üstlendiği inşaat projelerini de başarıyla yürütmektedir.

Cemil Özgür İnşaat

17 milyon m³’den fazla baraj dolgusu...

600 km’den fazla yol inşaatı...

1.000.000 m²’den fazla olan bina ve endüstriyel tesis inşaatı...

Devlet Üstün Hizmet Ödülü

Cemil Özgür İnşaat